Zespół ABS/ESP

Zespół ABS/ESP może bez inwestycji w sprzęt realizować dodatkowe funkcje. Pojawiły się one w ofercie producentów pojazdów już kilka lat temu. Wymieńmy je:
•    Funkcja asystenta hamowania(BAS,HBA, HBB), czyli zwiększanie wydajności układu podczas hamowania awaryjnego. Można do tego użyć „samowspomagającego” (nieliniowego) podciśnieniowego serwomechanizmu, ale wykorzystanie pomiaru szybkości naciskania pedału hamulca i programowe dobieranie siły hamowania na tej właśnie podstawie jest rozwiązaniem, które samo się narzuca. Najlepiej odbierane są „asystenty hamowania”, które czuwają i działają w razie potrzeby, ale nie pozwalają tego odczuć kierowcy w zwykłych sytuacjach drogowych. Niestety, nie wszystkie wczesne układy miały tę zaletę.
•    Kontrola momentu hamowania silnikiem (MSR) – tutaj wykorzystywane jest sieciowe połączenie układu mierzącego prędkość obrotową kół i serwomechanizmu sterującego przepustnicą. Gdy na śliskiej nawierzchni podczas redukcji biegów istnieje niebezpieczeństwo zablokowania kół napędzanych, układ podejmuje akcję przeciwną niż TCS/ASR, czyli samoczynnie dodaje gazu.

•    Hill Holder (HHC, HA) – układ wykrywa, że samochód znajduje się na pochyleniu, a kierowca zamierza ruszyć z miejsca. Przez określony czas, np. 2 s, następuje automatyczne przytrzymanie auta w pozycji nieruchomej za pomocą hamulców.

•    Hamulec zjazdowy (HDC) stosowany w samochodach uterenowionych. System stosuje strategię delikatnego przytrzymywania hamulca na ostrych zjazdach celem utrzymania stałej bezpiecznej prędkości bez blokowania któregokolwiek z kół. Funkcja ta włączana jest i wyłączana oddzielnym przyciskiem.

•    Dynamiczny rozdział sił hamowania na zakręcie (CBC) – działa w zasadzie jak EBD, ale wykorzystując sygnały z czujnika przyspieszeń bocznych, dobiera siły hamowania tak, by lepiej wykorzystać przyczepność kół bardziej obciążonych.

•    Wykrywanie spadku ciśnienia w oponach (TIMS, Dunlop Warnair, TRW EnTi-re Solution) – czujniki mierzące prędkości obrotowe kół mogą określić, że średnica dynamiczna któregoś z nich przez dłuższy czas jest mniejsza niż pozostałych, co oznacza spadek ciśnienia. Układ jest w stanie wykryć w ten sposób 30% spadki poniżej normalnego ciśnienia (co wywołuje zwiększenie prędkości obrotowej o 0,2 do 0,5%). Inne systemy – z aktywnymi czujnikami ciśnienia w kołach – są jednak bardziej dokładne.

•    Ochrona przed wywrotką (ROM, ROP, RSE) – układ ESP określa graniczne przyspieszenia boczne samochodu i zwiększa poślizg auta, ograniczając siły dążące do jego wywrócenia. Może to być ochroną pojazdu rekreacyjno-terenowego typu SUV z komfortowo zestrojonym zawieszeniem przed wywrotką na przyczepnej nawierzchni.

•    Elektroniczna kontrola wytracania prędkości (EDC, ECD). Ta funkcja, wykorzystująca pomiar opóźnienia wykonany przez czujnik ESP, może być używana przy płynnym wytracaniu prędkości samochodu wyposażonego w adaptacyjny (z radarowym pomiarem odległości) tempomat zwany ACC lub Distronic (w Mercedesach-Benz).

•    Kontrola stabilności jazdy z przyczepą (TSC) – funkcja układu ESP odczytująca specyficzne przemieszczenia samochodu
wyposażonego w przyczepę i „wygaszająca” je przy użyciu hamulców i modyfikacji momentu napędowego.