Audi A4 B6 Podwozie

audi a5 b6 zawieszenieW układzie jezdnym zmieniono tylne zawieszenie. Teraz każde koło prowadzone jest przez dwa wahacze: górny poprzeczny, dolny o kształcie trójkątnym, które mocowane są do przestrzennej ramy pomocniczej. Zastosowano niską sprężynę resorującą, ustawioną nie-współosiowo z pionowym amortyzatorem gazowym dwustronnego działania. W zawieszeniu przednim modyfikacji uległa geometria układu, a wszystkie elementy wykonano z kutego aluminium.
Zmienione zawieszenie tylne wsparte jest na przestrzennej ramie pomocniczej, która mocowana jest do nadwozia za pomocą tłumiących drgania tulei, wykorzystujących elastomery.
Dolny wahacz wykonano z kutego aluminium. W rozwiązaniu z napędem na 4 koła rozbudowana rama pomocnicza stosowana jest do zamocowania tylnego mostu napędowego.
Zawieszenie przednie z 4 wahaczami dla każdego koła przejęto z modelu poprzedniego, zastępując jednak wszystkie elementy stalowe kutymi z aluminium. Do nadwozia mocowane jest za pośrednictwem dodatkowej ramy i tulei elastomerowych.
Samochód otrzymał dwa silniki benzynowe, w których zastosowano rozrząd z pięcioma zaworami dla każdego cylindra (3 dolotowe), system zmian faz rozrządu zaworów dolotowych i wydechowych, kolektory dolotowe o zmiennej długości i wałki wyrównoważające. Pierwszy silnik ma 4 cylindry i 2 dm3 pojemności, osiąga 96 kW mocy maksymalnej. Drugi ma 6 cylindrów w układzie V i 3 dm3 pojemności. Dysponuje mocą 162 kW, a jego maksymalny moment ma wartość 300 Nm (90% tej wartości utrzymuje się w zakresie 2000-5500 obr./min wału korbowego). Oprócz nowych silników benzynowych Audi A4 może być napędzane znanym 4-cylindrowym, 20-zaworowym silnikiem benzynowym 1,8 dm3 z turbodoładowaniem oraz jednostkami z zapłonem samoczynnym, bezpośrednim wtryskiem paliwa i turbodoładowaniem: 1.9 zasilanym pompowtryskiwaczami i 2.5 V6 z rozrządem z czterema zaworami w każdym cylindrze.
W układach przeniesienia napędu pojawiła się nowa automatyczna skrzynia biegów, w którą mogą być wyposażone wszystkie pojazdy z napędem na przednie koła. Nowa skrzynia to przekładnia bezstopniowa z pasem metalowym. Układ sterowania przekładnią pozwala na wybór między pracą automatyczną lub ręczną, sekwencyjną zmianą biegów. W samochodach ze stałym napędem na 4 koła stosowany jest centralny mechanizm różnicowy Torsena, a przekładnia automatyczna ma sprzęgło cierne, blokujące przekładnię hydrokinetyczną.
Automatyczna bezstopniowa skrzynia biegów przeznaczona do modeli z napędem na koła przednie. Moment napędowy przenoszony jest wielopłytkowym metalowym pasem między parami kół przekładni stożkowej. Sterowanie pracą przekładni umożliwia ręczne, sekwencyjne wybieranie biegów (6 przełożeń).
Audi A4, mimo jego wielkości (limuzyna z segmentu C/D), należy zaliczyć do pojazdów luksusowych. Skłania do tego poziom komfortu, wyciszenie wnętrza, wykonanie, zastosowane materiały, a także nowoczesność rozwiązań technicznych.