Fiat Doblo I Nadwozie

Fiat Doblo1Dobrym rozwiązaniem transportu osób i towarów dla właścicieli niedużych firm jest wielozadaniowy, mały samochód dostawczy. Przy wymiarach zewnętrznych pojazdu osobowego z segmentu C umożliwia on przewiezienie 5 osób z pokaźną ilością bagażu, daje się łatwo przekształcić w auto dostawcze o objętości ładowni 2,5-3 m3 i charakteryzuje się niskimi kosztami eksploatacji. Klasę takich pojazdów stworzył koncern PSA (Peugeot, Citroen) modelami Partner i Berlingo, potem dołączył do nich Kangoo firmy Renault i Verso Toyoty. Taki samochód oferuje Fiat o nazwie Doblo.
W Fiacie Dobló zastosowano, sprawdzone już przez konkurentów, rozwiązania właściwe dla tej klasy pojazdów. Zrezygnowano z etapu przejściowego i samochód wyposażono od razu we wszystkie możliwe drzwi, a w ofercie producenta znajdziemy ich dowolną konfigurację. Podobnie jak w przypadku konkurentów użytkownicy mogą wybierać między wersją osobową (5 osób), osobowo-towarową (5 osób lub 2 osoby i ładunek) i towarową (2 osoby i ładunek), mają też do wyboru dwa silniki – benzynowy i Diesla. Przewidziano również wersje różniące się wyposażeniem.
Fiat Doblo jest największym pojazdem w swojej klasie, ma dobre proporcje, a stylizacja przodu nadwozia kojarzy się z samochodami terenowymi – wysoki zderzak z tworzyw sztucznych ma za zadanie chronić blachy przedniej części samochodu i elementy osprzętu silnika przy niewielkich (do 8 km/h) stłuczkach. Na ulicy Dobló wyróżnia się harmonijną i lekką sylwetką, a w tylnej części uwagę zwracają, umieszczone wysoko, pionowe lampy. Ściany boczne i tylna, utworzona z dwuskrzydłowych drzwi lub podnoszonej klapy, ustawione są pionowo i nie zaginają się w miejscu połączenia z dachem, co pozwoliło na stworzenie przestrzeni ładunkowej o regularnych kształtach, umożliwiającej wykorzystanie całej objętości. W tym celu koło zapasowe umieszczono w koszu pod podłogą tylnej części auta, a jego użycie nie wymusza opróżniania ładowni. Wysokość ładowania, szerokość bocznych drzwi i wymiary przestrzeni ładunkowej przypominają parametry konkurencyjnych samochodów. Podobnie jak w innych pojazdach tej klasy wariantowe składanie niesymetrycznie dzielonych tylnych siedzeń w wersji osobowej powiększa przestrzeń na ładunek.
Nadwozie Dobló ma wyodrębnione strefy zgniotu, odpowiednie wzmocnienia w progach i drzwiach. Dzięki zastosowaniu blach o podwyższonej wytrzymałości i wprowadzeniu nowoczesnych technologii do ich łączenia uzyskało wysoką sztywność skrętną, która zaowocowała znacznym ograniczeniem drgań i pozwoliła skutecznie wytłumić hałas we wnętrzu pojazdu.
Wnętrze Dobló zaprojektowano nowocześnie i z rozmachem, dbając jednak o ergonomię i wygodę pasażerów. Wszystko, co można otworzyć, gdzie można coś schować, znajduje się w zasięgu rąk. Kierowca ma do dyspozycji wygodny kokpit z regulowanym na wysokość fotelem i kierownicą o zmiennym położeniu. Mechanizmy pracują lekko, a umieszczona w środkowej konsoli dźwignia zmiany biegów, jest wygodna w użyciu. Standardem wyposażenia są pasy z napinaczami dla siedzących z przodu oraz poduszka bezpieczeństwa w kierownicy.
Wnętrze samochodu dzięki dużym szybom i szarej tonacji wykładzin jest widne i przyjemne. Wszystkie siedzenia wyprofilowano tak, aby pasażerowie zajmowali pozycję wyprostowaną, która nie męczy w czasie dłuższej podróży.
Każde siedzenie zaopatrzono w trzypunktowy pas bezpieczeństwa i zagłówek.
Tył samochodu, zależnie od życzenia użytkownika, może być zamknięty dwuskrzydłowymi niesymetrycznymi drzwiami, otwieranymi o kąt 270 stopni (oszklonymi lub pełnymi) albo podnoszoną do góry pokrywą (tylko z szybą). W każdym wypadku stosowana jest wycieraczka i ogrzewanie szyb.
Według zapewnień producenta wnętrze towarowej wersji samochodu – Cargo – mieści dwie europalety. Teoretycznie odległość między nadkolami, wynosząca 1200 mm, powinna wystarczyć. Niestety, praktyka mija się z teorią. Palety wykonywane są zwykle z małą dokładnością i w większości wypadków mają szerokość większą niż ustalona (1200 x 800 mm). Szkoda, że przy projektowaniu pojazdu nie wzięto tego faktu pod uwagę i nie ustalono odległości między nadkolami na bezpieczne 1240 mm, problemów by nie było, i był by to pierwszy samochód tego typu, w którym zmieściła by się paleta.
Tablica przyrządów, zaprojektowana nowocześnie, zawiera czytelny zestaw wskaźników, praktyczne półki i schowki oraz zgrupowany między środkowymi wylotami układu przewietrzania zbiór przycisków, wśród których wielkością i czerwonym kolorem wyróżniony jest wyłącznik świateł awaryjnych. Umieszczona w konsoli środkowej dźwignia zmiany biegów steruje przekładnią za pomocą cięgien Bowdena. Na szczycie tablicy, tuż pod szybą uwagę zwraca niepasująca do reszty kanciasta obudowa rozbudowanego systemu teleinformatycznego z ekranem nawigacji satelitarnej. Jeżeli ten system nie jest montowany, znajduje się tu nieco niższa obudowa na radio