Ford Galaxy VR6 Ghia

Ford Galaxy VR6 GhiaGalaxy, Alhambra czy może Sharan? Wszystkie są do siebie łudząco podobne. W rzeczywistości testowany egzemplarz to Ford Galaxy VR6.

Silnik/skrzynia biegów. Silnik V6 o mocy aż 174 KM wydawać by się mogło, że powinien uskrzydlać samochód. Rzeczywistość wygląda jednak zupełnie inaczej. Nie można wprawdzie narzekać na osiągi, jednak jak na 174 KM subiektywne odczucie nie zapiera tchu. Za to niezłe wrażenie robi zużycie paliwa, które nieraz potrafi osiągnąć nawet 20 l/100 km. Taki stan rzeczy można przypisać dużej masie vana oraz mało wydajnej skrzyni biegów, która przełożenia zmienia wyjątkowo ospale. Ogólnie rzecz ujmując, układ napędowy rozczarowuje. Na pociechę pozostaje wysoka kultura pracy.

Układ jezdny/bezpieczeństwo. To mocna strona tego modelu. Wprawdzie wersja z napędem na cztery koła zbierała jeszcze lepsze opinie, ale z napędem na jedną oś Galaxy traci niewiele, przynajmniej dopóki nie trzeba ruszyć z oblodzonej nawierzchni. Próby hamowania potwierdzają wysoką skuteczność układu hamulcowego. Pozytywne opinie należą się także układowi kierowniczemu z drobnym zastrzeżeniem: 11,7-metrowa średnica zawracania nieco psuje przyjemność z jazdy w mieście.

Komfort. Komfortowe zawieszenie, świetne wyposażenie. Dość niski poziom hałasu.

Nadwozie/wnętrze. Przestronne, dobrze wykończone, bogato wyposażone. Pluszowe obicia zapewne nie wszystkim przypadną do gustu. Wygodne są podłokietniki montowane w wersji sześcioosobowej także na tylnych fotelach. Nie należy jednak liczyć na specjalny komfort. Wbrew pozorom fotele poza pierwszym rzędem są skąpo skrojone. Wyższym osobom będzie więc ciasno. Siedziska umieszczone są tak nisko, że podróż na tylnych rzędach odbywa się z prawie podkurczonymi nogami, co na dłuższą metę jest mało wygodne. Za to widoczność jest wręcz wzorowa.

Dane techniczne:
Silnik benzynowy, widlasty, sześciocylindrowy. Dwa górne wałki rozrządu na każdy rząd cylindrów. Cztery zawory na cylinder. Wielopunktowy wtrysk paliwa. Katalizator. Pojemność skokowa 2792 ccm. Średnica x skok 81,0 x 90,3 mm. Moc maksymalna 128 kW (174 KM) przy 5800 obr./min. Maksymalny moment obrotowy 235 Nm przy 4200 obr./min. Czterobiegowa, automatyczna skrzynia biegów. Napęd na przednie koła. Niezależne zawieszenie kół. Hamulce tarczowe, przednie wentylowane. ABS. Opony 205/60 R 15 H. Poj. bagażnika 266/2610 l. Poj. zbiornika paliwa 70 l. Masa własna 1880 kg. Ładowność 620 kg. Masa przyczepy 2000 kg. Dł./szer./wys. 4615/1810/1730 mm.