Remont oldtimera

oldtimer2Amatora spragnionego przyjemności jazdy youngtimerem odstraszają często potencjalne problemy ze zdobyciem części zamiennych. Co ciekawe, w przypadku niektórych marek (np. Mercedes) jest to nieuzasadnione, gdyż są one chętnie sprowadzane przez sklepy i serwisy zajmujące się obsługą współczesnych samochodów. Ponadto wiele elementów stosowano w autach z lat 80. Nie ma problemu ze zdobyciem części oryginalnych, które albo są wciąż produkowane przez fabrykę, albo istnieją duże ich zapasy. W przypadku innych marek, np. francuskich, poza specjalistycznymi sklepami pomocą służą giełdy internetowe lub kluby kolekcjonerów samochodów danej marki. Nie ma problemu z częściami do aut amerykańskich, które oferowane są przez firmy wyspecjalizowane w produkcji zamienników. Można też liczyć na ogłoszenia prasowe, w których nierzadko udaje się kupić np. używany silnik lub komplet oblachowania za kilkaset złotych.
Faktem jest jednak, że cenny i dobrze utrzymany samochód zabytkowy wymaga czegoś więcej niż tylko części pochodzących z demobilu. Konieczna jest fachowa obsługa, a serwisy gotowe podjąć się niektórych napraw cenią swoje usługi wysoko. W Polsce istnieją stacje serwisowe naprawiające choćby uszkodzone zawieszenia Citroena DS 19. Niektóre warsztaty zajmują się usługowo profesjonalną renowacją całych samochodów lub niektórych elementów, ale kolekcjonerzy z reguły dokonują wszelkich możliwych remontów we własnym zakresie ze względu na wysokie ceny usług. Samo np. staranne pochromowanie zderzaka może kosztować 1000 złotych, a nawet więcej. Remont całego nadwozia może przekroczyć 10 tysięcy złotych, nie licząc cen elementów blacharskich i innych niezbędnych części zamiennych.
Aby otrzymać „zabytkowe” tablice rejestracyjne, należy do wniosku skfadanego w urzędzie komunikacji dołączyć zaświadczenie potwierdzające wartość zabytkową lub kolekcjonerską pojazdu. Wydają je właściwi dla miejsca zamieszkania wnioskodawcy wojewódzcy konserwatorzy zabytków na podstawie opinii rzeczoznawcy. Auto zarejestrowane jako zabytkowe musi spełniać wymagania techniczne stawiane przed pojazdami w okresie, kiedy dany model był produkowany. Właściciel ma prawo do krótkoterminowych polis OC. Zabytek nie uczestniczący w ruchu może być nieubezpieczony.