Lublin 3584

Lublin – prosta konstrukcja uwzględniająca potrzeby polskich dróg sprawdzona, ale nieco przestarzała i na bakier z ergonomią.
Jeżeli potrzebujesz samochodu, który pomieści prawie 10 m3, a z pewnych względów chcesz, aby miał nadwozie zamknięte typu furgon spójrz łaskawym okiem na Lublina 3584 z przedłużonym rozstawem osi i podniesionym dachem. Jego przestrzeń ładunkowa może pomieścić 9,7 m3. Maksymalna długość przedmiotów przewożonych w zamkniętej przestrzeni ładunkowej to 3240 mm, a dzięki zastosowaniu podwyższonego dachu wysokość wnętrza (180,5 cm) nie dość, że zapewnia dużą pojemność przestrzeni ładunkowej, to jeszcze pozwala przemieszczać się bez zbytniego pochylania głowy. Standardowo instalowane jest 8 punktów do mocowania ładunku oraz osłony ścian bocznych z płyty pilśniowej, sięgające do połowy ich wysokości. Wykonany z laminatu dach w przedniej części, nad przedziałem pasażerskim, ma zamykany schowek. Zazwyczaj w tym miejscu w pojazdach konkurencyjnych także można znaleźć schowek, ale nie zamykany. Z jednej strony takie zamknięcie jest przydatne i zamienia przestrzeń nad dachem w coś w rodzaju bagażnika samochodu osobowego, izolując jego zawartość od przewożonego ładunku. Z drugiej jednak strony zamknięcie, przynajmniej w Lublinie, przeszkadza przy zapełnianiu schowka, nie zmieści się w nim skrzynka z piwem czy innymi napojami chłodzącymi. Umieszczona na wysokości 840 mm nad poziomem jezdni podłoga przestrzeni ładunkowej nie należy do najłatwiej dostępnych (u konkurentów podłoga znajduje się na wysokości nieco powyżej 50 cm). Przy załadunku ręcznym przydałby się prosty stopień wejściowy, ot choćby taki jak przy drzwiach bocznych. Lublin w tej wersji nadwozia jest w stanie przewieźć 1400 kg ładunku (łącznie z kierowcą).
Najczęściej wożone towary mogą być transportowane na osłoniętej plandeką skrzyni, możemy wybrać Lublina 3554 z nadwoziem skrzyniowym o objętości 10,4 dm3. W tym przypadku załadunek towaru wymagał będzie jeszcze większego wysiłku, podłoga skrzyni znajduje się na wysokości aż 960 mm. Za to do dyspozycji dostajemy skrzynię ładunkową z równą, nie zajętą przez wnęki kół, podłogą o wymiarach 3300 x 1850 mm. Burty mają wysokość 400 mm, a standardowo montowany stelaż plandeki zapewnia 1700 mm wysokości wnętrza.
Na drugim końcu zainteresowań klientów znajduje się Lublin model 3604 o masie całkowitej 3,5 tony. Powstał z myślą o użytkownikach transportujących ładunki niewielkich rozmiarów za to o dużej masie. Lublin 3604 jest rozwinięciem wersji o dopuszczalnej masie całkowitej wynoszącej 2,9 tony – zastosowano krótkie nadwozie (rozstaw osi 2900 mm) i wzmocnione elementy zawieszenia z wersji o większej masie dopuszczalnej. Dzięki tym zabiegom ładowność pojazdu wzrosła do 1500 kg przy pojemności przestrzeni ładunkowej wynoszącej 6,8 m3 i przy 4,5 m2 powierzchni podłogi.
Każdy z przedstawionych pojazdów może zwiększyć pojemność i ładowność, holując przyczepę. O ile objętość przestrzeni przyczepy ograniczona jest tylko fantazją użytkownika i przepisami ruchu, o tyle masa całego zestawu nie może przekroczyć 5500 kg. Zgodnie z przepisami można Lublinem holować przyczepę niehamowaną o masie całkowitej 750 kg lub przyczepę z hamulcami o masie całkowitej 2000 kg.
Jako źródło napędu każdy z samochodów wykorzystuje znany silnik 4CT90 o mocy 63,5 kW i momencie obrotowym 195 Nm.
Silnik Lublina ma raczej charakterystykę „dystrybucyjną”, częste zmiany obciążenia i jazda z prędkością do 70 km/h to jego ulubione warunki pracy. Kierowca zmuszony okolicznościami jest w stanie rozpędzić Lublina (nawet największy furgon) znacznie powyżej 100 km/h, jednak panuje wtedy zbyt wysoki hałas i ujawnia się niska sprawność układu kierowniczego.
Dostęp do przestrzeni ładunkowej jest nieco utrudniony przez wysokie położenie podłogi. Wnęki kół nie przeszkadzają w załadunku mechanicznym, szerokość pomiędzy nimi to 130 cm. Tylny zderzak chroni nadwozie pojazdu w przypadku otarcia paczek lub wózka o samochód.