Yamaha FZS600 Fazer

Yamaha FZS600 FazerPoprzedni model kryjący się pod tą nazwą utrzymany był w stylu muscle-bike i przypominał wersję słynnej Yamahy V-max. Obecny odpowiada raczej typowym cechom street fightera (uliczny wojownik: agresywny wygląd, odsłonięty silnik dysponujący dużą mocą, podwójne niewielkie reflektory, filigranowa owiewka i zawadiacko zadarty do góry tłumik). Takiego właśnie przedstawiciela klasy naked bike, który mógłby nawiązać walkę z Suzuki Bandit 600 czy Hondą Hornet, brakowało wśród motocykli Yamahy klasy 600 ccm. Zajął on miejsce pomiędzy sportowym Thundercatem i nastawionym bardziej na turystykę modelem Diversion.
Fazer ma bardzo zwartą budowę i wygląda niezwykle groźnie. Mini-owiewka z podwójnymi skośnymi reflektorami nadaje całości specyficzny charakter, niepowtarzalny wygląd i podkreśla dynamikę. W środkowej części dominuje odsłonięta jednostka napędowa zapożyczona z modelu YZF 600R. Została ona lekko przekonstruowana w celu poprawy elastyczności. W dużym stopniu zmieniono głowicę, która otrzymała nowy rozrząd oraz użebrowanie. Służy ono jednak wyłącznie do celów dekoracyjnych. W wyniku tych modyfikacji moc spadła co prawda do 95 KM, ale poprawił się przebieg momentu obrotowego.
Silnik otacza rama z rur stalowych szczególnie wyeksponowanych u podstawy zbiornika. Kanapa, która już na pierwszy rzut oka nie wróży nic dobrego dla pasażera, w połączeniu ze stosunkowo wysoką kierownicą i podnóżkami w neutralnym miejscu zapewnia duży komfort dla kierowcy. Sylwetka ku tyłowi podnosi się coraz wyżej i uwieńczona została owiewką z dwiema prostokątnymi tylnymi lampkami.

Układ jezdny w dużym stopniu również spokrewniony jest z modelem YZF-600 i parametrami nieznacznie tylko odbiega od sportowych modeli. Rozstaw osi wynosi zaledwie 1415 mm, kąt główki ramy 24 stopnie, a wyprzedzenie 88 mm.

Wszystko to zwiastuje niezłą zabawę za kierownicą. Siadamy na umieszczonej 79 cm nad ziemią kanapie i w drogę. Silnik posłusznie daje się uruchomić i szybko dochodzi do właściwej temperatury. Po pierwszej porcji kilometrów wrażenia można opisać jednym słowem – poezja.
Modyfikacje przeprowadzone w silniku sprawiły, że jest to jedna z najbardziej elastycznych „sześćsetek”. Silnik ciągnie jak turbina w całym zakresie obrotów, bez wyraźnego skoku charakterystycznego dla typowo sportowych maszyn. Jednak największe emocje towarzyszą jeździe przy obrotach przekraczających 8000 obr./min. Wtedy to Fazer pokazuje całą swoją moc, szybko uzyskując maksymalne 225 km/h, które wskazuje licznik. Pracy silnika w całym zakresie obrotów nie towarzyszą dokuczliwe wibracje.
Kolejny wielki plus należy się za układ jezdny, który charakterystyką niemalże idealnie odpowiada polskim warunkom. Miękko zestrojone zawieszenie bardzo skutecznie eliminuje wszelkie nierówności, a dzięki krótkiemu rozstawieniu osi motocykl jest bardzo łatwy w prowadzeniu i niezwykle zwrotny. Chętnie i stabilnie porusza się po łukach. Na komfort pozytywnie wpływa wyprostowana pozycja kierowcy wspartego na wygodnej kierownicy.
Jednak pasażer nie ma już tak miłego życia. Płaska, twarda tylna część kanapy oraz wysoko umieszczone podnóżki sprawiają, iż trudno mu wytrzymać dłuższe przejazdy. Kłóci się to nieco z założeniami motocykla o charakterze sportowo-turystycznym.
Osłona aerodynamiczna, mimo że stwarza wrażenie mało skutecznej, w istocie okazuje się dobrze chronić przed pędem powietrza. Niezależnie od prędkości jazdy.
Hamulce Fazera są również mocną jego stroną. Przedni hamulec, na którym skupiona jest cała odpowiedzialność, pochodzi wprost od supersportowego modelu YZF R-1. Dwie tarcze z czterotłoczkowymi zaciskami są aż nadto skuteczne.
Reasumując Fazer jest niezwykle udanym motocyklem, o którym można mówić prawie w samych superlatywach. Jedyne wady to ograniczony komfort dla pasażera i wąski rozstaw lusterek, w których najczęściej widać własne łokcie.

Dane techniczne: Silnik czterocylindrowy, czterosuwowy, chłodzony cieczą. Rozrząd typu DOHC, 4 zawory na cylinder, cztery gaźniki Mikuni o średnicy gardzieli 33 mm. Pojemność skokowa 599 ccm, stopień sprężania 12:1. Moc maks. 95 KM przy 11500 obr./min, maks. moment obrotowy 61 Nm przy 9500 obr./min. Sześciostopniowa skrzynia biegów, łańcuch O-Ring. Podwójna rama kołyskowa z rur stalowych. Przednie zawieszenie – widelec teleskopowy o średnicy rur 41mm i skoku 120 mm, tylne zawieszenie – pojedynczy element resorująco-tłumiący o skoku 120 mm. Z przodu dwutarczowy czterotłoczkowy hamulec o średnicy tarcz 298 mm, z tyłu pojedyncza tarcza 245 mm z zaciskiem dwutłoczkowym. Masa suchego pojazdu 189 kg. Pojemność zbiornika paliwa 18 l.